ЗНО 2020 / Історія України / Стародавня історія та Середньовіччя / Польська політика в українських землях (2 половина XIV - 1 половина XVI ст.)

Із 40-х рр. XIV ст. під прикриттям гасла захисту прав католиків Польське королівство розпочало втручання у внутрішні справи Галичини. У 1366 р. Галичину підкорив польський король Казимир III, але згодом, через династичний шлюб, вона на деякий час опинилася у складі Угорського королівства. Невдовзі, після Кревської унії, Польща остаточно приєднала галицьку землю перетворивши її на Руське воєводство.

Польска політика мала відверто колонізаціний характер і була спрямована на провінціалізацію галицького регіону. Городельська унія значно прискорила полонізацію галицького боярства. Намагаючись розширити свій вплив в українських землях, на початку 30-х рр. XV ст. поляки встановлюють контроль над Поділлям та Західною Волинню. Польське королівство неодноразово пропонувало укладання разноманітних уній (з 1385 р. до 1501 р. їх було 8), переслідуючи мету поширення католицтва та підкорення українських земель, що належали Литві.

Дати!

  • 1370 - 1387 рр. - перебування Галичини у складі Угорщини.
  • 1387 р. - остаточне приєднання Галичини до Польщі.

Запам'ятай!

Дмитро Дедько (?-1349) - галицький боярин. У 1340-1349 рр. фактично був головою боярської олігархічної руспубліки у Галичині. Зміг дати відсіч польсько-угорській навалі на галицькі землі.
Городельська унія (1413) - угода, яка хоча і підтверджувала існування незалежної Литовської держави, втім передбачала проведення низки заходів з метою уніфікації систем органів державного управління Литви та Польщі.